Którędy ucieka prąd?
- Przestarzałe silniki,
- zmarnowane ciepło i chłód – nieszczelność pomieszczeń/obiektów
- Plątanina przewodów
- stare, niewydajne instalacje
- uszkodzone instalacje
- zużyty transformator
- uszkodzone gniazdka elektryczne w pomieszczeniach
CZY WIESZ ŻE: Około 2/3 energii elektrycznej zużywanej przez światowy przemysł konsumowane jest przez silniki elektryczne. Zgodnie z badaniami zleconymi przez Komisję Europejską, zwiększenie sprawności wszystkich silników elektrycznych pracujących na terenie Unii Europejskiej o 20-30% pozwoliłoby na redukcję zużycia energii elektrycznej o 135 mld kW rocznie, jak również poskutkowałoby redukcją emisji CO2 na poziomie 63 mln ton.
Sektor energetyczny jest nierozerwalnie związany z sektorem gospodarczym. Wyzwania, które stoją przed światową energetyką to przede wszystkim:
- wyczerpywanie się złóż paliw kopalnych – nierentowność przemysłu kopalnianego.
- bezpieczeństwo i stabilność dostaw energii elektrycznej, w tym odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie.
- rozwój technologiczny i infrastruktury
- bezpieczeństwo dla środowiska, w tym niska lub zerowa emisyjność.
Wyjątkowo niebezpieczne są zmiany jakie zachodzą w klimacie Ziemi. W ich konsekwencji coraz więcej miejsc dotykają klęski żywiołowe, a wraz z nimi choroby i głód. Dlatego aby zachować świat takim jaki znamy, konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków ku reformie systemu.
Na poziomie Unii Europejskiej zostały ustalone cele w zakresie emisji gazów cieplarnianych, wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych i efektywności energetycznej, tak aby do 2030 roku:
- ograniczyć emisje gazów cieplarnianych UE na poziomie krajowym o co najmniej 40 % (w porównaniu z 1990 r.);
- zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii do co najmniej 32 % zużycia energii końcowej brutto; oraz
- osiągnąć co najmniej 32,5 % poprawę efektywności energetycznej (w porównaniu z rokiem bazowym 2007 r.)
Niestety już dziś wiemy, na podstawie zawartych w raporcie EEA prognoz i wyliczeń, że podjęte wysiłki są niewystarczające, aby osiągnąć powyższe cele należy zintensyfikować i dodać działania.
Energia jądrowa powstaje w wyniku rozszczepiania jądra atomu uranu wewnątrz reaktora. Zasada wytwarzania energii elektrycznej jest taka sama jak w przypadku klasycznej elektrowni węglowej, gdzie źródło ciepła, będą ce wynikiem spalania jest zamieniane na energię elektryczną. W elektrowni jądrowej ciepło jest wynikiem rozbicia atomu, który rozbijany jest poprzez elektrony w specjalnych prętach paliwowych. Produkty rozszczepienia (dwa jądra lżejszych pierwiastków, neutrony i promieniowanie gamma) podlegają dalszym przemianom emitując energię. Rozszczepienie jednego atomu, uruchamia łańcuchowo rozszczepianie kolejnych atomów uranu, uformowanych w tym celu, w kształcie pastylki. Proces ten jest kontrolowany za pomocą prętów kontrolnych, w innym wypadku lawinowe rozszczepienie uranu zakończyłoby się eksplozją, jak w bombie atomowej.
Podczas reakcji łańcuchowej wytwarzana jest bardzo wysoka temperatura, która powoduje natychmiastowe parowanie wodna w zbiornikach. Para wodna uruchamia łopatki turbin parowych, a te z kolei wirniki prądu, czego wynikiem jest energia elektryczna.
Energia jądrowa, choć wzbudza wiele kontrowersji ma wiele niebagatelnych zalet:
- jest jednym z najtańszych źródeł energii,
- jest niezależna od warunków atmosferycznych, pory roku czy dnia,
- podczas jej wytwarzania możliwa jest kogeneracja, a nawet trójgeneracja, czyli możliwość jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej lub chłodu,
- jest nieemisyjna, a dzięki temu bezpieczna dla środowiska o ile prawidłowo działa
Niestety ma także bardzo poważne wady:
- praca elektrowni stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa środowiska i ludzi
- wysokie koszty inwestycyjne i długi czas realizacji inwestycji
- powrót do wielkosklaowej energetyki, dalekiej od trendu zasilania lokalnego
XIX wiek - energię pozyskiwano z drewna, XX wiek - nastąpiła era węgla, dziś w XXI wieku najwięcej energii produkuje się z ropy naftowej.
CZY WIESZ ŻE: 1 litr ropy naftowej = 10 kWh, a 10 kWh = 60h intensywnej pracy rąk ludzkich.
Ropa stała się podstawą przemysłu nie tylko ze względu na wysoką wydajność energetyczną, ale także dlatego, że:
- jest łatwa w transporcie i magazynowaniu,
- można ją pozyskać szybko, w dużych ilościach, bez względu na porę roku czy dnia,
- zasila w energię urządzenia małe i duże, a także małe i duże zakłady,
- jest w miarę czysta w spalaniu,
- jest tania,
- zastępuje z powodzeniem inne paliwa kopalne.
Rozwój cywilizacyjny ziemi opiera się na wykorzystaniu paliw kopalnianych. Początkowo wydobywane surowce wykorzystywane były w celach ciepłowniczych, później do wytwarzania energii elektrycznej.
CZY WIESZ, ŻE: Szacuje się, że światowe udokumentowane złoża ropy naftowej, przy obecnym poziomie wydobycia, zostaną zużyte w ciągu 51 lat.
Tak jak węgiel zdeterminował rozwój przemysłu w XVIII wieku, tak ropa naftowa rozwinęła na przełomie XIX i XX wieku branżę motoryzacyjną. Nieodmiennie po dziś dzień, ropa naftowa jest podstawowym surowcem napędowym. W tym samym czasie rozpoczęto wydobycie gazu, który znalazł zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W XX w. rozpoczęto pozyskiwanie energii jądrowej, która okazała się bardzo efektywna, ale także kontrowersyjna, po wybuchu reaktorów jądrowych w Czranobylskiej Elektrowni Jądrowej czy w Fukushimie.